Kolor Roku PANTONE 2021

Kolor roku PANTONE na 2021

Co roku Pantone Color Institute wybiera kolor, który będzie określał trendy przez kolejne następne dwanaście miesięcy. Pantone ogłosił, że wybrał dwa kolory roku na rok 2021: Ultimate Grey i Illuminating. To wybór spowodowany ostatnim rokiem pandemii, kiedy musieliśmy odizolować się od świata i zawinąć w koce w domu czekając na lepsze jutro. To już drugi raz w 22-letniej historii selekcji, kiedy wybrano dwa kolory. W 2016 roku połączyły się Pantone 15-3919 Serenity i Pantone 13-1520 Rose Quartz.

Źródło: PANTONE®

Jakie znaczenie określają kolory Pantone na rok 2021?

Szarość zachmurzonego nieba, cement na chodnikach, szare ściany wokół, których przebywaliśmy w 2020 – ten kolor przywołuje nasze zbiorowe doświadczenia z ostatniego roku. To przygnębiające podsumowanie: podczas dziewięciu miesięcy kwarantanny z pewnością dotarliśmy do pewnego szarego stanu umysłu. Szarość oznacza dwuznaczność i niezdecydowanie. Nie jest to ani czarny, ani biały, nie wskazuje na zakończenie, tylko kontynuację nieokreślonego okresu. Coś idealnego na kolejny rok 2021.

Żółty mieniący się energią, rozgrzewający żółty odcień nasycony energią słoneczną, ma rozświetlać naszą wizję na przyszłość. Jak płomień świecy w ciemnym pomieszczeniu, jak światło na końcu tunelu, słońce wschodzące nad ciemnym krajobrazem, świt nadziei, który przychodzi wraz z możliwością zakończenia pandemii. Razem zapewniają balsam, który z jednej strony koi, leczy i uspokaja nas wszystkich poczuciem tego, co znajome i bezpieczne.

Z drugiej strony połączenie koloru żółtego i szarego to trochę jak gumowa kaczuszka w celi więziennej. Całkowity kontrast między nimi jest absurdalny, gładkość żółtego konfrontuje się z nieprzejednaną, przeciętną szarością. Ale przypomina mi też brutalizm, niegdyś potępiany ruch architektoniczny, którego elementy możemy spotkać w wielu miejscach we Wrocławiu.

Jak wybiera się kolor roku PANTONE?

Przez lata Pantone przeprowadził wiele badań na temat tego, jak ludzie reagują na kolor. Zestawienie tych dwóch kolorów to dogłębne badanie, które zbiera wyniki analityków, ekspertów od kolorów i prognostów trendów z całego świata. Specjaliści z Pantone – w tym projektanci, artyści, dziennikarze i architekci – starają się stale odzwierciedlać to, co dzieje się w otaczającym nas świecie.

„Duża część tego, co robimy, wiąże się z psychologią koloru i tym, jak wpływa na ogólne samopoczucie ludzi” – mówi Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute.

Chociaż kolor roku ma być prognozą trendów, odkryciem opartym na dowodach, na podstawie których odcienie są od niedawna popularne, wybory na 2021 rok wydają się wyraźnie metaforyczne. Jeden kolor bez drugiego ma sens, ale razem są silniejsze po sparowaniu – trochę tak jak ludzie, którzy w trudnych czasach potrzebują siebie nawzajem.

Leave a Reply

a
Shop with style! Find your favorite item at the best price and discover great offers every single day. Meet Byanca.
Contact Us
You don't have permission to register